Aurora prep sports scoreboard, March 28

67

BASEBALL

USA National High School Invitational (Cary, N.C.)

Huntsville (Ala.) 6, Regis Jesuit 4

Score by innings (r-h-e):

Regis Jesuit  000 112 0 — 4  10   1

Huntsville     001 005 x — 6    9   2

REGIS JESUIT (ab-r-h-rbi)

Quin Cotton 4-0-2-1, Aidan Cameron 4-0-0-0, Max George 4-1-2-0, Reagan Todd 3-0-1-0, Justin Thaxton 3-1-1-0, Zach Woodruff 1-0-0-0, Anthony Donovan 3-0-2-1, G. Kice 3-1-1-0, Brooks Urich 2-0-1-0, R. Votttiero 3-0-0-0, Brent Schwarz 0-0-0-0. Totals 30-4-10-2. Pitching (ip-h-r-er-bb-so): Justin Thaxton (5 1/3-5-3-2-1-2), Conner Sinks (0-1-1-1-0-0), Tim Jones (L, 1/3-3-2-2-0-0), Zach Woodruff (1/3-0-0-0-0-0).

TRACK & FIELD

Broomfield Shootout

At Elizabeth Kennedy Stadium (Broomfield)

Boys team scores: 1. CHEROKEE TRAIL 111.5 points; 2. Fossil Ridge 90.5; 3. Palmer Ridge 75.25; 4. Chaparral 57; 5. Broomfield 54; 6. Greeley Central 43; 7. ThunderRidge 42; 8. Mountain View 41.75; 9. Thompson Valley 33; 10. Cheyenne East 27; 11. Green Mountain 16.5; 12. Douglas County 15.25; 13. Pueblo East 15; 13. Silver Creek 15; 15. Frontier Academy 13.5; 16. Durango 13; 17. Rock Canyon 12; 18. Dakota Ridge 9; 19. Northglenn 6; 20. Denver West 4; 21. Battle Mountain 2; 21. Lakewood 2; 21. George Washington 2; 24. Monarch 1.5; 25. Mullen 0.25

Cherokee Trail placers: 100 meter dash — 2. Brandon Singleton, 10.90 seconds; 5. Evan White, 11.07; 200 meter dash — 1. Mar’Keith Bailey, 22.06 seconds; 3. Evan White, 22.39; 400 meter dash — 3. Leighton LaFrombois, 51.08 seconds; 5. Jalen Farnsworth, 52.18; 110 meter hurdles — 5. Jordan Wright, 16.01; 6. AJ Johnson, 16.02; 300 meter hurdles — 1. Isaiah Kaiser, 39.89 seconds; 4×100 meter relay — 1. Cherokee Trail, 42.79 seconds; 4×200 meter relay — 1. Cherokee Trail, 1 minute, 27.64 seconds; 4×400 meter relay — 1. Cherokee Trail, 3 minutes, 24.67 seconds; Triple jump — 3. Kyree Herron, 42 feet, 11 1/2 inches; High jump — 2. David Thornton, 6 feet, 2 inches; Pole vault — 2. Harley Korte, 13 feet, 6 inches

Girls team scores: 1. George Washington 79, 2. Fossil Ridge 73, 3. CHEROKEE TRAIL 52.75, 4. Battle Mountain 52, 5. Thompson Valley 49.75, 6. Broomfield 47, 7. ThunderRidge 45.75, 8. Mountain View 45, 9. Cheyenne East 33, 10. Durango 31, 11. Lakewood 30, 12. Green Mountain 28, 13. Chaparral 22.75, 14. Greeley Central 22, 15. Dakota Ridge 19, 16. Palmer Ridge 15.75, 17. Rock Canyon 11.75, 18. Shining Mountain 11, 19. Silver Creek 8.75, 20. Douglas County 8, 21. Monarch 7, 22. Berthoud 5, 23. Frontier Academy 4, 24. Soroco 0.75.

Cherokee Trail placers: 100 meter dash — 5. Daisha Stanley, 12.76 seconds; 6. Haley Rogers, 12.89; 4×100 meter relay — 3. Cherokee Trail, 50.78 seconds; 4×200 meter relay — 1. Cherokee Trail, 1 minute, 48.16 seconds; 800 sprint medley relay — 6. Cherokee Trail, 1 minute, 58.75 seconds; Triple jump — 2. Tiana Cephers, 35 feet, 5 1/2 inches; Discus — 2. Maddie Leatherbury, 117 feet, 10 inches; Shot put: 4. Charley Hatcher, 31 feet, 5 inches

BOYS LACROSSE

Smoky Hill 11, Eaglecrest 3

Score by periods:

Eaglecrest   1  0  2  0 —   3

Smoky Hill  3  2  4  2 — 11

Eaglecrest goals: Oliver Hart, Thomas Logan, Parker Loyd; Smoky Hill goals: Tyler Glenn 5, Blake Foerster 3, Beau Lansdown 2, Davis Smestad; Eaglecrest assists: Isaac Towner 2; Smoky Hill assists: Smestad 3, Foerster, Glenn; Eaglecrest saves: Evrett Shaw (21 shots on goal, 10 saves)

Courtney Oakes is Sports Editor of the Aurora Sentinel. Reach him at 303-750-7555 or [email protected] Twitter: @aurorasports. Facebook: Aurora Prep Sentinel